Každý by chcel dosiahnuť čo najvyšší dôchodok. Výška dôchodku totiž výrazne bude vplývať na to, aký život budeme mať po odchode z práce. Či budeme musieť počítať každý cent, alebo si budeme môcť aj niečo dopriať. O to, aby sme mali čo najvyšší dôchodok, sa treba začať zaujímať čo najskôr. Krátko pred odchodom do penzie je už takmer nemožné dosiahnuť výrazné zvýšenie dôchodku.
Výška dôchodku závisí od viacerých parametrov. Do vzorca na výpočet dôchodku vstupujú okrem aktuálnej dôchodkovej hodnoty ďalšie dve veličiny, ktoré dokážeme ovplyvniť. Tou prvou je priemerný osobný mzdový bod a druhou dĺžka dôchodkového poistenia, teda počet odpracovaných rokov.
Výška dôchodku a plat
Osobný mzdový bod vyjadruje, aký násobok priemernej mzdy dosiahla naša mzda v danom roku. Ak je náš príjem presne na úrovni priemernej mzdy, získame za tento rok osobný mzdový bod na úrovni 1. Ak je naše mzda dvojnásobná, náš osobný mzdový bod bude 2. A naopak ak v jednom roku poberáme len polovicu priemernej mzdy, výška osobného mzdového bodu za tento rok dosiahne hodnotu 0,5.
Osobné mzdové body za jednotlivé roky sa následne spriemerujú a získame tak priemerný osobný mzdový bod. Čím viac niekto zarábal, tým bude jeho osobný mzdový bod vyšší a zároveň aj výška dôchodku bude vyššia.
Lepšie zarábajúcim sa osobný mzdový bod nepočíta z celého príjmu. Za každý rok môžu dosiahnuť osobný mzdový bod maximálne na úrovni 3. Ak niekto zarába viac ako trojnásobok priemernej mzdy, do jeho dôchodku z prvého piliera sa započíta rovnaký príjem, ako keby zarábal trojnásobok priemerného platu.
Okrem toho priemerný osobný mzdový bod, ktorý presahuje 1,25, sa v rámci solidarity kráti. Naopak ľuďom, ktorí dosiahnu priemerný osobný mzdový bod pod úrovňou 1, teda ich príjem nedosahoval priemernú mzdu, sa zase priemerný osobný mzdový bod navýši. Výška ich dôchodku je tak mierne vyššia.
Počet odpracovaných rokov
Aj v prípade odpracovaných rokov platí, že čím ich je viac, tým je výška dôchodku vyššia. Na to, aby bol niekomu vôbec priznaný starobný dôchodok, potrebuje minimálne 15 odpracovaných rokov. Ak niekto odpracuje viac ako 30 rokov, vzniká mu po splnení podmienok nárok na minimálny dôchodok. Aj jeho výška závisí od počtu odpracovaných rokov. Čím viac rokov niekto odpracuje, tým je suma minimálneho dôchodku, na ktorú má nárok, vyššia.
Vzorec na výpočet výšky dôchodku vyzerá tak, že sa násobí počet odpracovaných rokov s priemerným osobným mzdovým bodom a aktuálnou dôchodkovou hodnotou. Aktuálna dôchodková hodnota závisí od vývoja priemerných platov na Slovensku. Pracujúci tak túto veličinu nevie ovplyvniť. V roku 2023 je aktuálna dôchodková hodnota na úrovni 16,4764 eura.
Aktuálna dôchodková hodnota prakticky vyjadruje, o koľko sa náš dôchodok zvýši za jeden odpracovaný rok, v ktorom náš príjem bol presne na úrovni priemernej mzdy. Ak by napríklad niekto celý život poberal príjem na úrovni priemernej mzdy, získal by priemerný osobný mzdový bod 1. A v prípade, že by odpracoval presne 40 rokov, jeho starobný dôchodok by sa vypočítal nasledovne:
Výška dôchodku = 1 x 40 x 16,4764
Výška dôchodku = 659,10 eura
K tejto sume by sa ešte pripočítal valorizácia, ktorá je v tomto roku na úrovni 11,8 percenta. To znamená, že výška dôchodku tohto človeka by mala dosiahnuť 736,90 eura.
Kto už odišiel do dôchodku, má už len jednu možnosť, ako si môže zvýšiť svoj dôchodok a to prácou. Pracujúci dôchodcovia majú nárok na zvýšenie dôchodku aj v prípade, že odpracujú čo i len jeden deň. Dôležité je, aby z tejto práce platili dôchodkové poistenie. Aj tu platí, že čím viac pracujúci dôchodca zarába, tým viac mu jeho penzia narastie.
Ilustračné foto: Pexels