S blížiacim sa dôchodkovým vekom sa ľudia čoraz častejšie začínajú zaujímať o to, ako môžu získať starobný dôchodok. Celý proces vybavovania starobného dôchodku môže byť pre mnohých zložitý a časovo náročný. Preto sme pripravili podrobného sprievodcu, ktorý vám pomôže pochopiť, ako požiadať o dôchodok a čo všetko je potrebné na jeho získanie.

1. Zistite, či máte nárok na dôchodok

Predtým, ako začnete so žiadosťou, je dôležité zistiť, či máte nárok na starobný dôchodok. Na Slovensku sa vek odchodu do dôchodku postupne zvyšuje. Vypočítať si svoj skutočný vek, kedy môžete požiadať o dôchodok, môžete pomocou kalkulačky na stránke Sociálnej poisťovne.

2. Vypočítajte svoj predpokladaný dôchodok

Pred podaním žiadosti o starobný dôchodok je dobré vedieť, aký dôchodok môžete očakávať. Na stránkach Sociálnej poisťovne nájdete kalkulačku, ktorá vám umožní vypočítať odhadovanú výšku vášho dôchodku. Tento nástroj vám poskytne lepšiu predstavu o tom, aký príjem budete mať po odchode do dôchodku.

3. Zhromaždite potrebné doklady

Ako požiadať o dôchodok závisí aj od toho, aké doklady budete musieť predložiť. Pri žiadosti o starobný dôchodok budete potrebovať nasledovné doklady:

  • Vopred pripravené doklady o chýbajúcich obdobiach zamestnania.
  • Platný občiansky preukaz alebo cestovný pas.
  • Doklady o ukončení vzdelania (výučný list, maturitné vysvedčenie, diplom alebo potvrdenie školy odkedy – dokedy štúdium trvalo).
  • Ak ste sa narodili po roku 1963, potrebujete aj potvrdenie o ukončení povinnej školskej dochádzky.
  • Ak ste muž, potrebujete vojenskú knižku alebo potvrdenie o trvaní výkonu vojenskej služby.
  • Rodné listy detí, ale len:
    • ak ste cudzinec alebo ak sa vaše deti narodili v cudzine a neboli zapísané do osobitnej matriky, keďže údaje, ktoré sú uvedené v rodnom liste, sa v takom prípade nemusia nachádzať v registri fyzických osôb, a preto je potrebné rodné listy detí predložiť dodatočne ,
    • ak ste dieťa prevzali do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, musíte doplniť rozhodnutie príslušného orgánu o jeho prevzatí,
    • v prípade úmrtia dieťaťa pred dosiahnutím 18. roku veku potrebujete úmrtný list alebo výpis z matriky, a to len ak ste cudzinec alebo dieťa zomrelo v cudzine a dieťa nebolo zapísané do osobitnej matriky, keďže údaje o jeho úmrtí sa v takom prípade nemusia nachádzať v registri fyzických osôb,
    • ak dieťa bolo v starostlivosti inej osoby alebo ústavu, je potrebné predložiť aj doklad preukazujúci trvanie takého obdobia (len vtedy, ak žiadate o uznanie starostlivosti o deti alebo výchovy dieťaťa – platí pre ženy a pre tých mužov/iných poistencov, ktorí chcú zohľadniť starostlivosť o dieťa).
  • Doklady preukazujúce obdobie zamestnania a výšku hrubých zárobkov, ktoré nie sú uvedené v Informácii o stave individuálneho účtu poistenca za obdobie do 31. decembra 2003.
  • Potvrdenie zamestnávateľa o období zamestnania pred 1. májom 1990 v štátoch, s ktorými Slovenská republika nemá uzavretú medzištátnu zmluvu o sociálnom zabezpečení.
  • Na posúdenie nároku na minimálny dôchodok je potrebné predložiť potvrdenie príslušnej inštitúcie o obdobiach poistenia získaných v cudzine, ak ste tieto obdobia poistenia získali. Ak sa vám vypláca dôchodok z cudziny, na posúdenie nároku na minimálny dôchodok je potrebné predložiť aj potvrdenie príslušnej inštitúcie o sume dôchodku vyplácaného z cudziny k dátumu, od ktorého žiadate priznať starobný dôchodok.
  • Ak si želáte zasielať dôchodok na účet v banke, prineste si vyplnený a bankou potvrdený formulár zverejnený tu: Poukazovanie dôchodkových dávok na účet dôchodcu v banke.

4. Podajte žiadosť o dôchodok

Keď máte pripravené všetky potrebné doklady, môžete podať žiadosť o starobný dôchodok. To je možné urobiť osobne na príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne, poštou alebo elektronicky cez portál Sociálnej poisťovne. Ako požiadať o dôchodok elektronicky závisí od toho, či máte elektronický preukaz s aktivovanými elektronickými službami, pretože iba tak budete môcť vstúpiť do svojho účtu na portáli Sociálnej poisťovne.

5. Počkajte na rozhodnutie Sociálnej poisťovne

Po podaní žiadosti Sociálna poisťovňa posúdi vašu žiadosť a rozhodne o tom, či vám bude dôchodok priznaný. Tento proces môže trvať niekoľko týždňov, ale v prípade komplikácií alebo nedostatku dokladov sa môže predĺžiť aj na niekoľko mesiacov. Preto je dôležité dôkladne sa pripraviť a podať kompletnú žiadosť so všetkými potrebnými dokladmi.

6. Začnite poberať dôchodok

Ak vám Sociálna poisťovňa schváli žiadosť o starobný dôchodok, začnete dôchodok poberať od nasledujúceho mesiaca po splnení podmienok pre jeho priznanie. Výplatu dôchodku zabezpečuje Sociálna poisťovňa a prebieha zvyčajne prostredníctvom vášho bankového účtu alebo poštovou poukážkou. V prípade, že s rozhodnutím o priznaní dôchodku nesúhlasíte, máte možnosť podať odvolanie.

Ako požiadať o dôchodok nie je tak zložité, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Dôležité je dôkladne sa pripraviť, získať všetky potrebné informácie a zhromaždiť všetky potrebné doklady. V prípade, že máte pochybnosti alebo potrebujete viac informácií o tom, ako požiadať o dôchodok, môžete sa obrátiť na príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne alebo konzultovať svoje otázky na infolinke Sociálnej poisťovne. Aj keď proces žiadosti o dôchodok môže byť zložitý, je dôležité venovať dostatok času jeho príprave, aby ste získali čo najlepšie podmienky pre svoje zaslúžené zotrvanie v dôchodkovom veku.

Foto: Freepik